O tańcu w kręgu słów kilka…

Co to jest?

Taniec w kręgu to styl tańca wykonywany w kole lub korowodzie. Prawdopodobnie jest najstarszą znaną formacją taneczną i był częścią życia społeczności od tysiącleci. W wielu kulturach od zarania dziejów po dzień dzisiejszy wspólny taniec w kręgu służy zarówno podkreśleniu wagi ważnych dla społeczności wydarzeń, jak i tworzeniu poczucia wspólnoty.

Profesor tańca i etnograf Bernhard Wosien po raz pierwszy zebrał tradycyjne tańce ludów europejskich, głównie z rejonu Bałkanów, tworząc tym samym ”bazę” tańców w kręgu, które w tej samej formie są wykonywane w różnych zakątkach świata. Dziś ta baza jest rozwijana poprzez współczesnych choreografów i pasjonatów, zarówno odnajdujących zapomniane ludowe tańce narodów świata, jak i tworzących zupełnie nowe.

Współczesne badania naukowe jednoznacznie potwierdzają dobroczynny wpływ każdego rodzaju tańca na zdrowie i samopoczucie człowieka. Taniec w kręgu poprzez połączone dłonie lub ramiona, możliwość kontaktu wzrokowego z wieloma osobami dodatkowo oferuje uczestnikom poczucie wspólnoty i „bycia zauważonym”. Wspólny ruch do muzyki, podążanie w jednym kierunku, obecność innych po obu stronach dają poczucie bezpieczeństwa, wyzwalają endorfiny, dają możliwość odreagowania stresu.

Dla kogo to jest?

Dla każdego. W kręgu obok siebie mogą stanąć wszystkie pokolenia i doskonale się razem bawić. Do kręgu można włączyć się i wyjść z niego w dowolnej chwili i nie są do tego potrzebne żadne szczególne umiejętności. Tańce w kręgu są niesłychanie różnorodne, zarówno tradycyjne, bardzo proste, jak i współczesne mniej lub bardziej skomplikowane. Są wśród nich wolne i dostojne, a także dynamiczne i pełne temperamentu. Doświadczony instruktor dobierze je tak, by każdy znalazł coś dla siebie i by wszyscy dobrze się bawili, ładując akumulatory pozytywnej energii na wiele godzin codziennej aktywności. 

Warto podkreślić, że nie potrzebujemy pary i że w naszych spotkaniach nie chodzi o dążenie do perfekcji, o bezbłędne opanowanie kroków i figur, ale o to, by być razem ze sobą i z innymi, by pozwolić sobie na spontaniczność i radość ze wspólnego ruchu przy pięknej muzyce. Nie przejmujemy się, gdy zdarzy nam się pomylić kroki, krąg ma tę cudowną moc, że poprowadzi nas dalej.