O tańcu w kręgu słów kilka…

Co to jest?

Taniec w kręgu to styl tańca wykonywany w kole lub korowodzie. Prawdopodobnie jest najstarszą znaną formacją taneczną i był częścią życia społeczności od tysiącleci. W wielu kulturach od zarania dziejów po dzień dzisiejszy wspólny taniec w kręgu służy zarówno podkreśleniu wagi ważnych dla społeczności wydarzeń, jak i tworzeniu poczucia wspólnoty.

Profesor tańca i etnograf Bernhard Wosien po raz pierwszy zebrał tradycyjne tańce ludów europejskich, głównie z rejonu Bałkanów, tworząc tym samym ”bazę” tańców w kręgu, które w tej samej formie są wykonywane w różnych zakątkach świata. Dziś ta baza jest rozwijana poprzez współczesnych choreografów i pasjonatów, zarówno odnajdujących zapomniane ludowe tańce narodów świata, jak i tworzących zupełnie nowe.

Współczesne badania naukowe jednoznacznie potwierdzają dobroczynny wpływ każdego rodzaju tańca na zdrowie i samopoczucie człowieka. Taniec w kręgu poprzez połączone dłonie lub ramiona, możliwość kontaktu wzrokowego z wieloma osobami dodatkowo oferuje uczestnikom poczucie wspólnoty i „bycia zauważonym”. Wspólny ruch do muzyki, podążanie w jednym kierunku, obecność innych po obu stronach dają poczucie bezpieczeństwa, wyzwalają endorfiny, dają możliwość odreagowania stresu.

Dla kogo to jest?

Dla każdego. W kręgu obok siebie mogą stanąć wszystkie pokolenia i doskonale się razem bawić. Do kręgu można włączyć się i wyjść z niego w dowolnej chwili i nie są do tego potrzebne żadne szczególne umiejętności. Tańce w kręgu są niesłychanie różnorodne, zarówno tradycyjne, bardzo proste, jak i współczesne mniej lub bardziej skomplikowane. Są wśród nich wolne i dostojne, a także dynamiczne i pełne temperamentu. Doświadczony instruktor dobierze je tak, by każdy znalazł coś dla siebie i by wszyscy dobrze się bawili, ładując akumulatory pozytywnej energii na wiele godzin codziennej aktywności. 

Warto podkreślić, że nie potrzebujemy pary i że w naszych spotkaniach nie chodzi o dążenie do perfekcji, o bezbłędne opanowanie kroków i figur, ale o to, by być razem ze sobą i z innymi, by pozwolić sobie na spontaniczność i radość ze wspólnego ruchu przy pięknej muzyce. Nie przejmujemy się, gdy zdarzy nam się pomylić kroki, krąg ma tę cudowną moc, że poprowadzi nas dalej.

Chcesz spróbować?

Leave this field blank

Adres wykorzystam tylko do przekazywania informacji o zajęciach i nowościach. Pamiętaj, że w każdej chwili masz prawo zażądać usunięcia adresu z mojej bazy. Więcej informacji