Światowy Dzień Tańca w Kręgu

Światowy Dzień Tańca w Kręgu

Taniec w kręgu ma swoje korzenie w starożytności. Nasi praprzodkowie gromadzili się wokół ognia, by czuć się bezpiecznie. Ale nie tylko odstraszający dzikie zwierzęta, dający ciepło ogień dawał im poczucie bezpieczeństwa. Równie ważna była świadomość bycia częścią wspólnoty.

Krąg do dziś daje możliwość bycia zauważonym przez innych (stoimy twarzą do ludzi, możemy spojrzeć im w oczy lub poczuć bliską obecność osoby stojącej obok). Oni widzą nas, stoją przed nami i obok, nie ukrywają się za naszymi plecami. A jednocześnie ochraniają, bo stojąc naprzeciw nas widzą to, czego my nie widzimy – możemy być spokojni, że zauważą zbliżające się niebezpieczeństwo.

I choć nasza cywilizacja uczy nas rywalizacji, wmawia nam, że damy radę sami, w głębi duszy instynktownie wciąż czujemy potrzebę bycia częścią grupy.

Pójdźmy i my za tą potrzebą.

Od 2016 roku w lipcu obchodzony jest Światowy Dzień Tańca w Kręgu. W tym dniu na całym świecie ludzie spotykają się, by stanąć w kręgu, połączyć dłonie i wspólnie zatańczyć 3 wyznaczone na ten dzień tańce.

W Krakowie Światowy Dzień Tańca w Kręgu będziemy świętować po raz trzeci w niedzielę, 11 lipca 2021 r. o g. 18.00.

Serdecznie zapraszam wszystkich chętnych do wspólnej zabawy!

Spotkamy się w Parku Lotników Polskich w Krakowie (od strony Tauron Areny), by razem zatańczyć wyznaczone na ten rok 3 tańce w kręgu i wiele innych ulubionych.

Weźcie ze sobą dużo wody i wygodne buty. Resztę zapewnię ja.

A tymczasem trochę historii współczesnych tańców w kręgu.

 

Ruch w obecnej formie zapoczątkował Bernhard Wosien (1908-1986), zbierając i opisując tańce tradycyjne różnych narodów oraz tworząc własne choreografie. W latach 70-tych XX wieku w szkockim Findhorn założył i rozwinął ruch nazwany z czasem Sacred Circle Dance – świętymi tańcami w kręgu. Dziś jego pracę kontynuuje jego córka Gabriela i wielu innych nauczycieli i choreografów, zarówno w Findhorn, jak i na całym świecie.

Taniec w kręgu od lat 90-tych XX staje się coraz bardziej popularny również w Polsce, m. in. dzięki Irenie Konachowicz, jej wytrwałości w przenoszeniu idei z Findhorn na polski grunt, dbałości o detale w nauczaniu tańca, wychowywaniu instruktorów tańca w kręgu.

Również idea świętowania Światowego Dnia Tańca w Kręgu rozprzestrzenia się jak kręgi na wodzie po wrzuceniu kamienia. Na całym świecie, także w Polsce, z roku na rok tworzonych jest coraz więcej kręgów tańczących wyznaczone tańce z intencją pokoju i jedności pomiędzy ludźmi – intencją szczególnie ważną w obecnych czasach.

Tu można zapoznać się z historią Światowego Dnia Tańca w Kręgu.

Dodaj komentarz