Zajęcia prezentujące Metodę Biodanzy®

Poszukujesz dla siebie skutecznej i jednocześnie łagodnej metody rozwojowej?

Poznaj Biodanzę® Bezpłatnie!

Już 17 kwietnia 2024 r. o g. 19.45 będzie ku temu doskonała okazja, ponieważ chcę w ten sposób uczcić rocznicę urodzin twórcy metody – Rolando Toro.


Zapraszam Cię więc na darmowe zajęcia prezentujące Metodę Biodanzy®

Biodanza to doświadczanie w ruchu i grupie. Ponieważ nie ma 2 takich samych osób, nie ma też 2 takich samych opinii.

Warto doświadczyć samemu, by zrozumieć, czym jest, poczuć jej działanie na sobie zanim podejmie się decyzję o zapisaniu się na regularne zajęcia.

Po to właśnie są zajęcia prezentujące Metodę Biodanzy®

Kiedy? – w środę, 17 kwietnia 2024 r. g. 19.45-21.45.

Gdzie? – sala Czerwonoprądnickiego Domu Kultury w Krakowie, ul. Dobrego Pasterza 100.

Za ile?GRATIS.

Jeśli poczujesz, że chcesz wrzucić grosik do skarbonki z przeznaczeniem na pokrycie kosztów sali – będzie taka możliwość. Ale to nie jest niezbędne;)

Ilość miejsc ograniczona!

Obowiązuje rezerwacja miejsc poprzez formularz zapisu.

CZEGO MOŻESZ SIĘ SPODZIEWAĆ?

  • krótkiego wstępu teoretycznego (dowiesz się, skąd przywędrowała do nas Biodanza i czym się charakteryzuje),
  • zestawu prostych do wykonania ćwiczeń do pięknych melodii, które sprawią, że się zrelaksujesz,
  • nieskrępowanego ruchu do muzyki w dobrym towarzystwie,
  • wiele okazji do uśmiechu, radości i beztroski.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

To zajęcia ruchowe, więc proszę zadbać o wygodny, nie krępujący ruchów strój, wodę do picia. Ćwiczymy boso lub w skarpetkach (sugeruję antypoślizgowe).

Ćwiczenia są bardzo proste, oparte na codziennych gestach, każdy potrafi je wykonać. I wbrew pozorom wcale nie jest do tego potrzebna umiejętność tańczenia;)

Proszę o zarezerwowanie sobie 2 godzin – by nie trzeba było patrzeć na zegarek i spieszyć się. Biodanza to czas dla nas, niech nam nic nie przeszkadza. Wyłączamy telefony i wszystkie rozpraszacze po to, by być tu i teraz.

Jakie KORZYŚCI może nam przynieść regularne praktykowanie Biodanzy?

Poprzez systematyczny ruch w grupie przy odpowiednio dobranej muzyce i ćwiczeniach wchodzimy w proces, dzięki któremu zachodzą w nas zmiany zarówno na poziomie fizjologicznym, jak i psychologicznym.

Osoby regularnie praktykujące Biodanzę już od pierwszych zajęć zauważają przypływ sił witalnych, radości życia. Poprzez lepsze wsłuchanie się w siebie i innego człowieka odczuwamy spokój i zharmonizowanie zarówno z własnymi potrzebami i emocjami, jak i ze światem zewnętrznym. Możliwość bycia sobą w całej prawdzie i akceptacji, otwiera nas na innych, budzi w nas miłość i czułość do świata i do samych siebie.

O METODZIE:

Mówi się o niej – taniec życia. Z greckiego „bios” – życie i „danza” – taniec rozumiany jako ekspresja tego, co czuję. Biodanza nie jest tańcem w potocznym rozumieniu tego słowa. Nie ma w niej figur i kroków tanecznych.

Jest naukowo opracowaną metodą kontaktującą nas (ludzi) z sobą, z naturą, naszymi instynktami. Poprzez ułatwienie kontaktu z nami samymi, tymi prawdziwymi (często ukrytymi głęboko pod rolami, jakie gramy w życiu), z naszymi potrzebami – wprowadza do naszego codziennego życia spokój i dobrostan, poczucie ugruntowania i bezpieczeństwa.

Twórcą metody jest chilijski antropolog i psycholog, poeta – Rolando Toro Araneda (1924-2010). Gdy zagłębimy się w jego prace doskonale widać jak wielkim był wizjonerem. Już w latach 60-tych XX wieku przewidział, dokąd zmierzamy jako zachodnia cywilizacja i zapragnął temu przeciwdziałać kontaktując ponownie ludzi z naturą.

By zaistniał proces biodanzy niezbędne są 3 elementy – rytm, muzyka i grupa.

W grupie i do muzyki będziemy wykonywać ćwiczenia, które opierają się na prostych ruchach i gestach, ale nie są to przypadkowe ćwiczenia i nie będzie to przypadkowa muzyka. Sesja biodanzy opiera się o naukowo zbudowany model teoretyczny. Ćwiczenia i muzyka są starannie dobierane tak, by osiągnąć efekt – homeostazę, regenerację naszych komórek, radość życia, poczucie przyjemności i dobrostanu.

Biodanza jest metodą niewerbalną. Nie rozmawiamy, by wyciszyć na chwilę naszą racjonalną lewą półkulę mózgu i pozwolić uaktywnić się prawej, kreatywnej. W codziennym życiu ciągle mówimy lub ktoś do nas mówi, często zagadujemy emocje, które się w nas kłębią. Na sesji Biodanzy mamy możliwość wyciszenia się i posłuchania siebie samych. To bardzo ważny moment i bardzo ważna umiejętność, niedoceniana we współczesnym świecie, a dająca nam kontakt z samym sobą i naszymi potrzebami.

Biodanza wyłącza ocenę – nie oceniamy ani siebie samych, ani innych uczestników. Dlatego nie ma możliwości obserwowania z zewnątrz zajęć Biodanzy. Biodanza to proces, który zachodzi wewnątrz grupy i wewnątrz nas samych. Obserwując z zewnątrz nie można zrozumieć tego, co dzieje się w środku.

Co ważne – Biodanza jest metodą progresywną, czyli stopniowo, ale konsekwentnie rozwija nasze potencjały i uczy nas, jak je wykorzystywać w swoim codziennym życiu.

Progresywność jest moim zdaniem ogromną zaletą tej metody. Nie burzy z dnia na dzień naszego świata, ale pozwala nam stopniowo, w swoim własnym tempie podążać za życiem.

Równie ważne jest to, że Biodanza pracuje na naszych zasobach, nie brakach. Wzmacnia to, co dobre, nasze atuty i potencjały, a to pozwala nam łatwiej uporać się z problemami codziennego życia.

A najpiękniejsze jest to, że zmiany na lepsze zachodzą prawie niedostrzegalnie, ale regularność zajęć Biodanzy i jej progresywność sprawiają, że są trwałe.

O PROWADZĄCEJ ZAJĘCIA PREZENTUJĄCE METODĘ BIODANZY:

Instruktorka tańca z 34-letnim doświadczeniem w pracy z grupami.

Absolwentka pierwszej w Polsce Szkoły Biodanzy IBF.

Praktykantka Szkoły Biodanzy IBF w Polsce w superwizji u Micaeli Bianco i Agnieszki Sut.