Zajęcia prezentujące Metodę Biodanzy®

Poszukujesz dla siebie skutecznej i jednocześnie łagodnej metody rozwojowej?

Poznaj Biodanzę®

Mniej więcej raz na kwartał prowadzę zajęcia prezentujące Metodę Biodanzy®


To doskonała okazja, by doświadczyć Biodanzy na sobie.
Już dziś zapraszam Cię na zajęcia prezentujące Metodę Biodanzy®. Jeśli zapiszesz się dziś na listę zainteresowanych, o kolejnym terminie poinformuję Cię w pierwszej kolejności.

Biodanza to doświadczanie w ruchu i grupie. Ponieważ nie ma 2 takich samych osób, nie ma też 2 takich samych opinii.

Warto doświadczyć samemu, by zrozumieć, czym jest, poczuć jej działanie na sobie zanim podejmie się decyzję o zapisaniu się na regularne zajęcia.

Po to właśnie są zajęcia prezentujące Metodę Biodanzy®

Kiedy? – na początku wakacji. Zapisz się na listę zainteresowanych, napiszę, gdy będę znała termin.

Za ile?60 zł.

Jeśli poczujesz, że chcesz dołączyć do cyklu następującego bezpośrednio po zajęciach prezentujących, odliczę tę kwotę od opłaty za cykl.

Gdzie? – zazwyczaj w  Czerwonoprądnickim Domu Kultury w Krakowie, ul. Dobrego Pasterza 100. W wakacje miejsce może ulec zmianie.

CZEGO MOŻESZ SIĘ SPODZIEWAĆ?

  • krótkiego wstępu teoretycznego (dowiesz się, skąd przywędrowała do nas Biodanza i czym się charakteryzuje),
  • zestawu prostych do wykonania ćwiczeń do pięknych melodii, które sprawią, że się zrelaksujesz,
  • nieskrępowanego ruchu do muzyki w dobrym towarzystwie,
  • wiele okazji do uśmiechu, radości i beztroski.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

To zajęcia ruchowe, więc proszę zadbać o wygodny, nie krępujący ruchów strój, wodę do picia. Ćwiczymy boso lub w skarpetkach (sugeruję antypoślizgowe).

Ćwiczenia są bardzo proste, oparte na codziennych gestach, każdy potrafi je wykonać. I wbrew pozorom wcale nie jest do tego potrzebna umiejętność tańczenia;)

Proszę o zarezerwowanie sobie 2 godzin – by nie trzeba było patrzeć na zegarek i spieszyć się. Biodanza to czas dla nas, niech nam nic nie przeszkadza. Wyłączamy telefony i wszystkie rozpraszacze po to, by być tu i teraz.

Jakie KORZYŚCI może nam przynieść regularne praktykowanie Biodanzy?

Poprzez systematyczny ruch w grupie przy odpowiednio dobranej muzyce i ćwiczeniach wchodzimy w proces, dzięki któremu zachodzą w nas zmiany zarówno na poziomie fizjologicznym, jak i psychologicznym.

Osoby regularnie praktykujące Biodanzę już od pierwszych zajęć zauważają przypływ sił witalnych, radości życia. Poprzez lepsze wsłuchanie się w siebie i innego człowieka odczuwamy spokój i zharmonizowanie zarówno z własnymi potrzebami i emocjami, jak i ze światem zewnętrznym. Możliwość bycia sobą w całej prawdzie i akceptacji, otwiera nas na innych, budzi w nas miłość i czułość do świata i do samych siebie.

O METODZIE:

Mówi się o niej – taniec życia. Z greckiego „bios” – życie i „danza” – taniec rozumiany jako ekspresja tego, co czuję. Biodanza nie jest tańcem w potocznym rozumieniu tego słowa. Nie ma w niej figur i kroków tanecznych.

Jest naukowo opracowaną metodą kontaktującą nas (ludzi) z sobą, z naturą, naszymi instynktami. Poprzez ułatwienie kontaktu z nami samymi, tymi prawdziwymi (często ukrytymi głęboko pod rolami, jakie gramy w życiu), z naszymi potrzebami – wprowadza do naszego codziennego życia spokój i dobrostan, poczucie ugruntowania i bezpieczeństwa.

Twórcą metody jest chilijski antropolog i psycholog, poeta – Rolando Toro Araneda (1924-2010). Gdy zagłębimy się w jego prace doskonale widać jak wielkim był wizjonerem. Już w latach 60-tych XX wieku przewidział, dokąd zmierzamy jako zachodnia cywilizacja i zapragnął temu przeciwdziałać kontaktując ponownie ludzi z naturą.

By zaistniał proces biodanzy niezbędne są 3 elementy – rytm, muzyka i grupa.

W grupie i do muzyki będziemy wykonywać ćwiczenia, które opierają się na prostych ruchach i gestach, ale nie są to przypadkowe ćwiczenia i nie będzie to przypadkowa muzyka. Sesja biodanzy opiera się o naukowo zbudowany model teoretyczny. Ćwiczenia i muzyka są starannie dobierane tak, by osiągnąć efekt – homeostazę, regenerację naszych komórek, radość życia, poczucie przyjemności i dobrostanu.

Biodanza jest metodą niewerbalną. Nie rozmawiamy, by wyciszyć na chwilę naszą racjonalną lewą półkulę mózgu i pozwolić uaktywnić się prawej, kreatywnej. W codziennym życiu ciągle mówimy lub ktoś do nas mówi, często zagadujemy emocje, które się w nas kłębią. Na sesji Biodanzy mamy możliwość wyciszenia się i posłuchania siebie samych. To bardzo ważny moment i bardzo ważna umiejętność, niedoceniana we współczesnym świecie, a dająca nam kontakt z samym sobą i naszymi potrzebami.

Biodanza wyłącza ocenę – nie oceniamy ani siebie samych, ani innych uczestników. Dlatego nie ma możliwości obserwowania z zewnątrz zajęć Biodanzy. Biodanza to proces, który zachodzi wewnątrz grupy i wewnątrz nas samych. Obserwując z zewnątrz nie można zrozumieć tego, co dzieje się w środku.

Co ważne – Biodanza jest metodą progresywną, czyli stopniowo, ale konsekwentnie rozwija nasze potencjały i uczy nas, jak je wykorzystywać w swoim codziennym życiu.

Progresywność jest moim zdaniem ogromną zaletą tej metody. Nie burzy z dnia na dzień naszego świata, ale pozwala nam stopniowo, w swoim własnym tempie podążać za życiem.

Równie ważne jest to, że Biodanza pracuje na naszych zasobach, nie brakach. Wzmacnia to, co dobre, nasze atuty i potencjały, a to pozwala nam łatwiej uporać się z problemami codziennego życia.

A najpiękniejsze jest to, że zmiany na lepsze zachodzą prawie niedostrzegalnie, ale regularność zajęć Biodanzy i jej progresywność sprawiają, że są trwałe.

O PROWADZĄCEJ ZAJĘCIA PREZENTUJĄCE METODĘ BIODANZY:

Instruktorka tańca z 34-letnim doświadczeniem w pracy z grupami.

Absolwentka pierwszej w Polsce Szkoły Biodanzy IBF.

Praktykantka Szkoły Biodanzy IBF w Polsce w superwizji u Micaeli Bianco i Agnieszki Sut.